Jak nie wpaść w popłoch przed podróżą - cz. 1

Podróże kojarzą nam się z poznawaniem nowych miejsc, kultur. Te przyjemne doznania niejednokrotnie wiążą się ze stresem, który spowodowany jest załatwianiem różnych spraw w ostatniej chwili. Jak tego uniknąć i sprawić, by przygotowania do kolejnej podróży przebiegały spokojnie?

Podróże, małe i duże, są jedną z najlepszych inwestycji, dzięki której w pakiecie otrzymujemy poznawanie nowych miejsc, kultur, osób, potraw, a także odpoczynek. Poza tym to często możliwość kształtowanie charakteru poprzez przekraczanie strefy własnego komfortu. Dla wielu osób samo planowanie podróży stanowi ogromną przyjemność, a dla innych, niestety, jest niezłą zmorą. Powody dla których tak się dzieje mogą być różne, jednak bardzo często stres, czy niechęć, związane z podróżami wynikają po prostu z odkładania pewnych czynności na ostatnią chwilę. Wiele osób zapewne mogłoby powiedzieć: "skąd ja to znam".


Nie dla last minute
Kilka lat temu furorę zrobiły oferty last minute wyjazdów organizowanych przez biura podróży. Największym plusem tych ofert jest oczywiście niska cena, jak na biura podróży. Jeśli jednak zależy nam na spokojnym zaplanowaniu wyjazdu, tj. zaplanowaniu zwiedzania, załatwieniu formalności w pracy, przygotowaniu rzeczy do wzięcia ze sobą, to lepiej odpuśćmy sobie tego typu oferty.

Przyjemne planowanie
Przygotowywanie się do podróży może sprawiać przyjemność. Najważniejsze, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Oto, co kiedy najlepiej zrobić:

1. zakup biletów lotniczych/kolejowych/autobusowych - jeśli już mamy wybrany cel podróży zacznijmy poszukiwania biletów na wybrany środek transportu. Robiąc to nawet z kilkumiesięcznym lub kilkutygodniowym wyprzedzeniem możemy sporo zaoszczędzić.

2. planowanie zwiedzania - warto poczytać blogi podróżnicze, poszukać w Internecie artykułów branżowych mediów na temat atrakcji danego państwa lub regionu. Warto także przejrzeć fora podróżnicze czy popularny serwis TripAdvisor. Pomocne będą także przewodniki, choć osobiście niejednokrotnie przekonałam się, że warto korzystać z dodatkowych źródeł informacji. W oparciu o zebrane informacje warto sporządzić listę miejsc, które chcemy odwiedzić. Jeśli planujemy zwiedzić kilka miast danego państwa taka lista będzie niezwykle ważna.

3. noclegi - jeśli chcemy znaleźć nocleg niedaleko starówki lub centrum i dodatkowo nie przepłacać, to również warto dokonać rezerwacji kilka tygodni wcześniej. Należy pamiętać, że w niektórych popularnych wśród turystów miastach lepsze/okazyjne oferty mogą być niedostępne np. na tydzień czy dwa przed naszym planowanym przyjazdem. Wcześniejsza rezerwacja nocelgu jest również ważna w przypadku, gdy wybieramy się do malutkiego miasteczka, który dysponuje zaledwie kilkoma pensjnatami.
4. lokalny transport - jeśli zamierzamy podróżować do różnych miast, warto przeanalizować co będzie dla nas lepszym wyborem ze względu na finanse oraz wygodę - wynajęcie samochodu czy korzystanie z lokalnych środków transportu. Jeśli wybieramy się w popularne wśród turystów miejsce to zarezerwujmy znacznie wcześniej samochód do wynajęcia. Z tej samej zasady warto skorzystać decydując się na podróżowanie koleją, np. w Szkocji.Bilety na przejazdy koleją w Wielkiej Brytanii nie należą do najtańszych a dodatkowo ich ceny potrafią szybko rosnąć.

5. atrakcje - w przypadku niektórych z nich warto znacznie wcześniej sprawdzić, czy wymagany jest zakup biletów lub rejestracja miejsca na stronie internetowej. 

Agnieszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram