Wegańska szkoła biegania Scotta Jurka

Legendarny ultramaratończyk, ikona świata biegaczy i weganin. Scott Jurek udowadnia, że dzięki pasji, determinacji i ciężkiej pracy można osiągnąć wszystko. Jak biegać poprawnie, efektywnie i stosować jednocześnie dietę wegańską?
Scott Jurek swoją pasję do biegania przekształcił w sposób na życie. Jako nastolatek brał udział w zawodach narciarskich, by następnie spróbować swoich sił w bieganiu. Wówczas zapewne nie przyszło mu do głowy, że w przyszłości zostanie ikoną wśród ultramaratończyków i wybitnym sportowcem. Scott wychowywał się w domu pełnym dyscypliny, którą narzucał jego ojciec mówiący swoim dzieciom "czasem po prostu trzeba". Jurek w dorosłym życiu wielkorotnie przywoływał słowa swego ojca, chociażby w trudnych momentach swoich startów w ultramaratonach. W domu Scott miał bardzo wiele obowiązków, a do tego opiekował się swoją mamą, która była bardzo chora i wymagała nieustannej opieki i rehabilitacji. To właśnie wówczas Scott podjął decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku fizjoterapia. Dlaczego zaczął biegać? Jednym z powodów z pewnością była chęć bycia wolnym i ucieczka od codziennych trosk. 

Niesamowite w historii Jurka jest to, że osiąga rewelacyjne wyniki na bardzo dużych i trudnych dystansach pozostając na diecie wegańskiej. Scott niejednokrotnie przekonywał, że dzięki zmianie diety z wegetariańskiej na wegańską jego wyniki sportowe uległy znacznej poprawie.

Swoją ogromną wiedzą na temat odpowiedniej diety i techniki biegania Scott Jurek zawarł w książce "Jedz i biegaj", będącej także opowieścią o wielkiej, pasji, determinacji, pokonywaniu wielu barier.

Co każdy biegający weganin powinien wiedzieć?
W swojej książce Scott Jurek zawarł wiele przepisów na smaczne dania oraz rad dla biegaczy.

Oto kilka z nich:
1. Dieta roślinna pomaga zmniejszyć okresy bólu i zmęczenia mięśni.
2. Unikaj wysoko przetworzonych substytutów mięsa. Zamiast nich jedz tradycyjne produkty pełnoziarniste.
3. Soja, fasola, tofu, pełne ziarna, kiełki zbóż, roślinny proszek proteinowy - w nich znajdziesz sporo białka.
4. Decydując się na dietę wegańską, włącz do niej takie produkty, które zastąpią niedobór kalorii spowodowany wykluczeniem z diety produktów pochodzenia zwierzęcego.
5. By być lepszym biegaczem powinieneś uzupełnić swój plan treningowy o dodatkową aktywność fizyczną. Samo bieganie nie wystarczy. Twój trening powinien zostać wzbogacony o ćwiczenia siłowe, stretching. Zadbaj o mięśnie brzucha, kręgosłup.
6. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wydajność, zacznij biegać coraz szybciej. W swoim planie treningowych uwzględnij także bieganie po górach.
7. Jeśli myślisz o bieganiu w ultramaratonach - naucz się oddychać nosem, co oczyszcza i nawilża powietrze. Poza tym umożliwia jedzenie i oddychanie jednocześnie podczas biegu.
8. Pamiętaj o odpowiedniej postawie. Ściągniete łopatki, ręce ugięte w łokciach (kąt 45 stopni), lekko pochylona do przodu sylwetka (nie w biodrach). Swobodnie poruszaj rękoma, nie usztywniaj się.
9. Pamiętaj, by podczas biegania stawiać krótkie i szybkie kroki, dzięki czemu unikniesz kontuzji i będziesz biec dłużej oraz wydajniej.

10. Bieganie to radość. Nie myśl o bólu, o tym, że jest ciężko. Ciesz się, że biegasz. Wytyczaj nowe trasy, biegaj z kimś znajomym.


Źródło: "Jedz i biegaj", Scott Jurek, Steve Friedman

Agnieszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram